29 Eylül 2016 Perşembe 19:53

YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezinde Kök Hücre Nakli Yapıldı

Haber: YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezinde Kök Hücre Nakli Yapıldı
04 Aralık 2013 Çarşamba - 17:09 AA [5387235]

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Kalp-Damar Cerrahisi bölümünde, ilk defa kök hücre nakli gerçekleştirildi.Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezinde ilk defa kök hücre nakli gerçekleştirildi.

YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Kalp-Damar Cerrahisi Bölümünde, önemli bir ameliyata imza atıldı. Türkiye'de sadece iki hastanede yapılabilen kök hücre nakli ameliyatı, YYü öğretim üyelerinin gerçekleştirdiği operasyonla Van'da da yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, gazetecilere yaptığı açıklamada, doğuda yıllardır uygulanamayan tedavi yöntemlerinin hastanelerinde uygulanmaya başladığını bildirerek, doktorların, çeşitli hastalıklardan dolayı damarlarında bazı sorunlar olan ve bazı organlarını kaybetme tehlikesi yaşayan hastalara önemli tedavi yöntemleri uyguladığını söyledi.

Yapıan ameliyatlarda önemli sonuçlar elde edildiğini vugulayan Battal, şöyle konuştu:

"Hastanemizde çocuklara yönelik açık kalp ameliyatları yapılmaya başlandı. Hastalar, Eskişehir'den bu tarafa doğru yönelmeye başladılar. Hastanemizi bu konularda en üst seviyelere taşıyacağız. İnşallah yeni girişimlerle hastanemizi daha güzel konumlara getireceğiz. Bundan sonraki dönemde bölgemizdeki hastalar batıya yönelmeyecekler bu da bizi mutlu edecek."

Eskişehirli Abuzer Değer (55) isimli hastanın ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Alper Sami Kunt da bir yıllık süreçte çok sayıda yetişkin ve çocuğa açık kalp ameliyatı yapıldığını belirterek, kalp-damar cerrahisi için önemli tedavi yöntemlerini de son dönemde kullanmaya başladıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Kunt, bazı diyabet hastalarına kök hücre nakli yapıldığına değinerek, "Şu an hastanemizde yatan ve dizinin alt bölümünün kesilmesi kararı alınan hastamıza kök hücre nakli uyguladık. Bu hastamızın diyabetik yaralardan dolayı ayağını kesilmekten kurtardık. Şu ana kadar uyguladığımız 15 hastadan organı kesilen hastamız yok. Hem bölge hem de bölge dışından hastalarımıza hizmet veriyoruz. Bu tür hastalarımızın hastanemize başvurmalarını bekliyoruz" dedi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Faik Öner ise daha önce uygulanamayan tedavilerin yapılabilmesi için altyapılarını geliştirmeye çalıştıklarını kaydederek, "Bunun için en önemli unsur işi yapacak insanların olmasıdır. Biz çocuk kalp ameliyatlarına yeni başladık. Bu bölge için çok önemli bir olay. Çünkü ciddi sayıda hastamız var. Bu hastalarımızın yüzde 90'dan fazlası büyük illere gitmek zorunda kalıyordu. İnşallah bunun önünün keseceğiz" ifadelerini kullandı.

Hastalara, kangrenli olmuş dokuların yeniden onarılması için kök hücre tedavisi yöntemi uyguladıklarını anımsatan Öner, şöyle dedi:

"Bölgemizde yapılamayan organ ve karaciğer nakilleriyle ilgili de çalışmamız var. İki arkadaşımız böbrek nakli için İstanbul'da önemli bir merkezde eğitim görüp sertifikalarını aldılar. 2014 yılı içerisinde de böbrek nakline başlayacağız. Önemli tedavilerden biri de böbrek naklidir. Hem çocuk hem yetişkin olmak üzere iki kategoride ele alınıyor. Bu ikisi için de 2014 yılında hizmete başlayacağız. Arkadaşlarımız gidip sertifikalarını aldı."

YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Çankaya ise hastanelerinin 120 yoğun bakım ünitesiyle 770 yatak kapasiteli olduğuna işaret ederek, "Hastaneye bölge içi ve dışından çok sayıda talep var. Bundan dolayı da bir iki aya sonrasına randevu veriyoruz. Ancak yeni girişimler ve ek hizmet binalarımızla randevu vermeden hastalarımız tedaviye alacağız" diye konuştu.

-Rektör ve beraberindekilerin Eskişehirli hastayı ziyareti -Operasyonu yapan Prof. Dr. Alper Sami Kunt'un hasta ile ilgili açıklaması -Hasta ile röportaj -Rektör Battal, Prof. Dr. Alper Sami Kunt, Dekan Faik Öner ve Başhekim Çankaya'nın açıklaması -Tedavi olan iki hastanın ziyaret edilmesi ve hastalarla röportajlar


Say